Beyin Haritası – Connectom

Beyin Haritası - Connectom

0
151

Beyin Haritası – Connectom, Meditasyon beyin faaliyetini artırabilir

CNN Health

16 Kasım 2005

(CNN) — Düzenli meditasyon yıllardır stres azaltıcı olarak sunuldu, ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma, uygulayıcıların beyin desteğinden de faydalandığını gösteriyor.

CNN sunucusu Fredericka Whitfield, Massachusetts General Hospital’da araştırma bilimcisi ve Harvard Medical School’da akademisyen olan Sara Lazar ile çalışma ve meditasyonun görünürdeki yararları hakkında konuştu.

WHITFIELD: Çalışmanıza dayanarak, bana neden meditasyonun gerçekten sakinleştirici bir etkisi olduğunu ve hatta beyin gücünü artırabileceğini öğrendiğinizi anlatabilir misiniz?

LAZAR: Bulduğumuz şey, Budist iç görü meditasyonu yapan kişilerin beyinlerinin bazı kısımlarında meditasyon yapmayanlara göre daha kalın bir korteks bulunduğuydu.

WHITFIELD: Meditasyon yöntemlerinden bahsedelim, çünkü bildiğiniz gibi, gerçek meditasyonu neyin oluşturduğuna dair birçok farklı tanım varmış gibi görünüyor. Çalışmanıza göre, ne kadar süreyle meditasyon yapmanız gerekiyor ve yöntemleri nelerdir?

LAZAR: Bu kişiler, özellikle iç görü meditasyonu denen bir şey yapıyorlar, ki bu sadece nefesini izlediğiniz bir meditasyon şekli. Nefes alırken ve nefes verirken, onunla ilişkili hisleri takip edersiniz. Günde ortalama 40 dakika uygulama yapıyorlar. Bir yıldan 30 yıla kadar deneyime sahip insanlarımız var. […]

Gördüğümüz şey ise kalınlığın, sahip oldukları uygulama miktarıyla bağlantılı olduğuydu, bu nedenle sadece birkaç yıllık pratiğe sahip kişilerin bile daha büyük bir korteksi vardı.

WHITFIELD: O zaman, çalışmanızdan elde ettiğiniz bu geniş kapsamlı sonuca rağmen, bunun ömür boyunca uygulanması gerektiği anlamına gelmez. Hayatınıza daha sonra da alabilirsiniz.

LAZAR: Doğru.

WHITFIELD: Hatta belki de ömür boyu bir [uygulayıcı] ile aynı yararların bazılarından yararlanmaya devam edebilir misiniz?

LAZAR: Kesinlikle, evet. Bunu kesin olarak test etmek için araştırmalar yapmalıyız, ancak bu her bir saatin, hatta her şeyin önemli olduğunu gösteriyor.

Üç uygulayıcı yoga yaptı ve onlar da yoga yapmaktan yarar sağlıyor gibi görünüyordu, bu yüzden sadece bu meditasyonun bu türü değil gibi görünüyor.

Whitfield: Çalışmayı yürütenlerden öğrendiğiniz diğer yararlardan bazıları nelerdir? Yogaya dahil olmak beyin gücünü artırabilirken, kişilerin stres seviyesine etkisi ne oldu?

LAZAR: Meditasyonun stresi azaltabileceğini gösteren başka çalışmalar olsa da maalesef bu özel çalışmada bunu test etmedik. Aynı zamanda endişe ve depresyonu azaltabilir ve çeşitli diğer hastalıklar için faydalı etkileri vardır.

Whitfield: Çalışmanızla ilgili şu sonuca vardığınıza göre, herkesin nasıl pratik yapacağını veya zaten yapıyorlarsa geliştireceğini öğrenmesi gereken bir şey olduğunu genel populasyona nasıl aktarmaya çalışıyorsunuz?

LAZAR: Geliştirebileceğini bilmiyorum. Demek istediğim, bence sadece yapmak ve yapmaktan keyif aldığınız bir pratiğe sahip olmak önemli bir şey. En önemli şeyin sadece keyif aldığınız bir uygulama bulmak olduğunu söyleyebilirim. Yani birini denerseniz ve beğenmezseniz, o zaman başka bir şey deneyin.

WHITFIELD: Pekala, bu çalışmayla, geçen hafta sonu, Dalai Lama’nın bir sinirbilim kongresi sırasında Amerika Birleşik Devletleri – Washington’da bulunduğu sırada ve meditasyon ve bilimin bir araya gelmesinden herkesin hoşlanmadığı bir zamanda ortaya çıkmanız enteresan.

Aslında, bu konu ile ilgili konuşmasını istemediklerini ifade eden dilekçeleri imzalayan bir dizi sinir bilimci vardı.

Beyin Haritası – Connectom, Neden bazıları meditasyonu gerçek tıbbi yararları olan gerçek bir bilim şekli olarak benimsemeye istekliyken diğerleri değil?

LAZAR: Bilimin bir kısmı olması gerektiği kadar özenli değil. Bence bu, iyi bilim yapan insanların bazı gayretlerini engelliyor. Ayrıca, Dalai Lama’nın Tibet’in lideri olmasıyla ilgili olarak imzalayanlardan bir kısmının arkasında bazı siyasi motivasyonlar olduğunu düşünmekteyim. Ayrıca, bence bazı insanlar ihtilafı sever.

WHITFIELD: Pekala. Öyleyse, Sara Lazar, en iyi tavsiyeniz, meditasyonun sadece bir anlık sessizlik olabilmesi mi, yoksa bir Om ile bağlanması mı gerekiyor?

LAZAR: Hayır, hiç de değil. Bu uygulayıcılar mantra kullanmazlar. Bu uygulayıcılar sadece nefesi takip eder – nefes verin, alın, verin, alın. Kimi zaman farkındalık meditasyonu veya içgörü meditasyonu olarak anılır. Yine, uygulamayı seçeceğiniz formun muhtemelen yararlı olacağını düşünüyoruz.

KAYNAK MAKALE

İletişim : (0543) 717 22 87