Doğru Meditasyon Nedir, yapmayı biliyor muyuz ?

İlk kez meditasyon yapıyorsunuz ve yaptığınızın doğru veya yanlış olduğundan emin değil misiniz ?

Medistasyonu Yapılması Gereken Görev Gibi Görmek ;

Etrafımız bize bir şeyi yapmak zorunda olduğumuzu söylediğinde, söyleneni yapmayı pede isteyerek yapmayız.

Aynı şekilde birileri bize meditasyonu önerdi ve yararlarını söyledi diye meditasyon yapmanın bize pek de bir faydası olmayacaktır.

Meditasyon yapmaya karar vermeden önce meditasyonu araştırmalı, ihtiyacımız olup olmadığını kendimiz belirlemeli ve ihtiyacımız olduğunu anladığımız zaman meditasyona başlamalı ve hayatımızın parçası haline getirmeliyiz.

Beklentiye Girmek ;

Uyguladığımız meditasyon çalışmasından hemen sonuç beklemek ve sonuçları olması için zorlamak bize meditasyondan fayda sağlamayacaktır.

Meditasyon bir süreçtir ve biz süreci yaşarız. Meditasyonun etkileri Meditasyon yapıldığı anda hissedilemese bile devamını getirdiğimiz süre içerdinde hayatımızda her seviyede başlayan değişimleri farkedebiliriz.

Her insanın meditasyoın süreci farklı olduğundan kendimizi diğer bireylerin süreçlerine göre olumlu veya olumsuz olarak değerlendiremeyiz.

Beklentilerimizi bırakıp sadece meditasyon yapmak ve yaşamımıza devam etmek bize meditasyonun etkilerini farketmemizi sağlayacaktır.

İstikrar – Devamlılık

Meditasyon süreklilik arzettiği zaman etkileri görülür ve hayatımızda dönüşüm başlar. Nasıl ki sadece bir veya bir kaç kere spor egzersizi yaptığımızda kaslarımızın hızla gelişmesini beklemiyorsak aynı şekilde bir veya bir kaç kere meditasyon yapmakla hayatımızın değişeceğini ve dönüşümün başlayacağını beklememeliyiz.

Meditasyon beklentisiz yapılan doğal bir derin rahatlama yöntemidir. Ama bunu bildiğimiz dinlenenme eylemi ile karıştırmamamız gerekir.

Hızlı Sonuçlar Beklemek ;

Meditasyona başlamış ama henüz bir fayda görmemiş olabilirsiniz. Her bireyin kendine özgün meditasyon duruşu ve süreleri vardır.

Etrafımızda meditasyondan çok fayda görmüş olduğunu söyleyen insanlarda olabilir. Unutmamalıyız ki her insanın yolu birbirinden farklı ve süreçleride aynı değildir.

Kendimize uygun pozisyonları bulmak ve süreçleri doğru ayarlayarak yukarıda bahsedilen hatalarıda yapmamaya özen gösteriyorsak meditasyondan faydalanmak kaçınılmazdır.

Meditasyon üzerinde dünyanın önde gelen üniversite ve bilim kuruluşlarının yapmış olduğu araştırma ve deneyler sonucu doğru meditasyon yapan insanlarda ortaya çıkan mucizevi etki ve deneyimleri yaşamamız bir tahmin değil bilimsel kanıtlardır.

Pleiades Meditasyon Nedir ?