Meditasyon, beynimizde yeni sinir ağları oluşturuyor

Dr. Joe Dispenza

0
535

 

Beynimizde yeni sinir ağları oluşturuyor, Tansiyonu Düşürmek İçin Kendinizi Açın ve Meditasyon Yapın.

Allison Aubrey
Massachusetts General Hospital’da 20 yıldır hipertansiyon programının direktörü olan Dr. Randy Zusman, daha geleneksel bir yaklaşımı benimsemektedir.
Yüksek tansiyonu tedavi etmek amacıyla standart ilaçları kapsayan çok sayıda reçete yazıyor. için bol miktarda reçete yazmakta. Ancak son yıllarda Zusman, yaşam tarzı seçimleri konusunda hastalara daha müdahaleci bir yaklaşım benimsedi.
Zusman hastalarına, “Diyetinizi değiştirmeniz gerekecek, kilo vermeniz, egzersiz yapmanız, sigarayı bırakmanız gerek” diyor. “Sizin için öncelikli değilse, yaptığınız şeyi yapmaya devam edin, size hapları vereceğim. Ama gerçekten orada olmak istiyorsanız, değişmek zorunda kalacaksınız.”
Meditasyon için Reçete
Son zamanlarda Zusman yeni bir öneri ekledi: meditasyon. Bu yaklaşım, yakın zamanda Boston’daki Benson-Henry Zihin Vücut Tıbbı Enstitüsü ile doğrudan bağlantılı yardımcı olduğu üç aylık bir çalışmadan öğrendiklerine dayanıyor.
Araştırmaya katılan hastalar, standart ilaçlar kullanılarak yüksek tansiyon tedavisi görürken, ilk kez 30 yıl önce kardiyolog Herbert Benson tarafından tanımlanan bir teknik olan gevşeme yanıtı olarak bilinen bir yöntemle egzersiz yapmayı da kabul etmişlerdi.
Zusman, “Bu hastalarda ilaç tedavisi kullanıyordum, umarım tavsiyelerime uyuyorlardır” diye ifade ediyor. “Ama yine de tansiyonlarını kontrol altına alamadık. Ve meditasyonun tansiyon kontrolünün anahtarı olabileceği konusunda şüpheliydim.”
Enstitü çalışmasındaki hastalardan biri Jerome Smith adında bir adamdı. 67 yaşındaki Smith, DuPont’ta kurumsal yönetici olarak işinden emekli olmuş, ancak halen yarı zamanlı danışman olarak çalışmaya devam etmekteydi. Her zaman A tipi bir kişiliğe sahip olduğunu söylemişti.
Yani, sessiz bir odada tek başına oturmak kesinlikle kolay bir teknik değildi.
“Bu benim normal uygulamalarıma yabancı bir kavramdı” şeklinde belirtiyor Smith.
Ama çokça yardım aldı ve haftalık bire bir eğitim seanslarıyla nasıl meditasyon yapılacağını öğrendi. “Tüm geriliminizin gitmesine izin veriyorsunuz” diyor.
Bazen, kontrolün sizde olmadığını fark etmek, kontrolünüzün olduğu konularda sizi daha etkili hale getirebilir.
Rahatlama Sonuçları
Çalışmanın sonunda Smith bazı iyi haberler aldı. Tansiyonu düştü, bu yüzden ilaçlarından birinin dozunu azaltmak mümkün oldu.
Zusman, gevşeme yanıtı konusunda eğitilen 60 hastadan yaklaşık 40’ının benzer sonuçlara sahip olduğunu söylüyor.
“Tansiyonları düştü ve ilaçlarının bir kısmını azalttılar. Çok etkileyiciydi. İstatistiksel olarak anlamlıydı, ancak daha da önemlisi, bu insanlar için klinik olarak önemliydi ”şeklinde konuşuyor.
Zusman, bu sonuçları açıklamaya yardımcı olan şeyin, gevşeme tepkisinin vücuda nasıl yardımcı olduğuna dair nispeten yeni bir anlayış olduğunu söylüyor.
Kan damarlarının açılmasına neden olan nitrik oksit adı verilen bir bileşiğin oluşumunu artırmaya yardımcı olmaktadır. Bu da kan basıncının düşmesiyle sonuçlanmaktadır.
“Temelde bu bir su tesisatı sorununu andırıyor. Aynı miktarda kanı daha büyük bir borudan geçiriyorsunuz, “diyor Zusman. “Ve bu, hepimizin vücudunda bulunan nitrik oksitin gevşeme tepkisine yanıt olarak yaptığı şeydir.”
Çaba Gerektiriyor
Engel ise şu: Rahatlama tepkisi bir hediye değildir. Günlük meditasyon uygulaması disiplin ve her gün zaman ayırmayı gerektirir.
Çalışma katılımcısı Smith, işin zor kısmının bu olduğunu söylüyor. Çalışmadan bir yıl sonra, günlük uygulamalarının hayatın çok meşgul olması nedeniyle sekteye uğradığını belirtiyor.
Zusman bunun olabileceğini söylese de rahatlama tepkisinin tansiyonu kontrol etmek için bir başka araç olduğunu öğrenmiş bulunuyor.
Geçici mi yoksa daha uzun vadeli mi olduğu, insanların buna ne kadar sadık kalacağına bağlıdır.
KAYNAK MAKALE

Beynimizde yeni sinir ağları oluşturuyor- Pleiades