Meditasyon, Enflamasyonu, İltihaplanmayı Azaltır

Meditasyon, ruhunuzla iletişim kurmaktır.

0
172

Meditasyon, Enflamasyonu, İltihaplanmayı Azaltır

Tansiyonunuzu Düşürmek ve Kalbinizi Korumak İçin Meditasyonu Deneyin.

US News & World Report

Ucuz, düşük teknolojili stres atma aynı zamanda depresyon, uykusuzluk ve anksiyeteye karşı da koruma sağlayabilir.

Sarah Baldauf

18 Kasım 2009

Meditasyon artık sadece yerel topluluklara özgü değil. American Journal of Hypertension’da yeni yayınlanan bir araştırma, uygulamanın kardiyovasküler ve zihinsel sağlık açısından yarar sağlayacağını öne sürüyor.

Washington’daki Amerikan Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, yarısı üç ay boyunca günde bir veya iki kez 20 dakika aşkın meditasyon yapan ve diğer yarısı bunu yapmayan 298 öğrenci yer alıyor.

Sonuçlar: Meditasyon grubundaki hipertansiyon riski yüksek olan deneklerin oluşturduğu alt grupta tansiyon ve psikolojik sıkıntılar önemli ölçüde düşerken, aynı zamanda olaylarla başa çıkma yetenekleri güçlendi.

Bu grupta tansiyonda ortalama azalma – büyük tansiyonda (sistolik) 6,3 mm Hg küçükte (diyastolik) 4 mm Hg azalma olarak gözlendi; kontrol grubu ile karşılaştırıldığında – gelecekte hipertansiyon gelişme riskinde yüzde 52’lik bir azalma ile ilişkilendirildi.

Yüksek tansiyon riski taşımayan meditasyon yapanlarda, psikolojik sıkıntı, depresyon ve anksiyetede azalma ve olaylarla başa çıkma becerisinde artış gözlendi, ancak tansiyonda dikkat çekici bir düşüş yaşanmadı.

Iowa’daki Maharishi İşletme Üniversitesi Doğal Tıp ve Önleme Enstitüsü’nde fizyoloji ve sağlık profesörü olan ve çalışmayı kaleme alan Sanford Nidich, sonuçların özellikle de “daha fazla sayıda üniversite öğrencisinin anksiyete ve depresyon tedavisi görmekte olduğu, akıl sağlığında iyileşmenin büyük endişe kaynağı olduğu” bir zamanda anlamlı olduğunu dile getiriyor.

Son zamanlarda meditasyon birçok tıbbi ve bilimsel araştırmacının dikkatini çekiyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen araştırmalar için bir takas ortamı oluşturan “cliniktrials.gov” da 120’den fazla meditasyon çalışması listelenmiştir; bu çalışmalarda kalp hastalığından travma sonrası stres bozukluğuna, uykusuzluğa ve aşırı yemeye kadar birçok rahatsızlıkla mücadele ele alınmaktadır.

Bu bir tedavi değil, ancak erken çalışmalar meditasyonun bir dizi fiziksel ve zihinsel durumun gelişmesine neden olan stres tepkisini düzenlemede rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Meditasyon Enflamasyonu İltihaplanmayı Azaltır

Tıbbi yenilikler ve yüksek teknoloji tedavileriyle ünlü bir ülke olan- yüksek maliyetlerinden bahsetmeye bile gerek yok – Amerika da meditasyon, akupunktur ve “doğal” takviyeler gibi tamamlayıcı ve alternatif tedavileri benimsemeye başladı.

NIH’nin Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi tarafından desteklenen yakın tarihli bir araştırmaya göre, 2007’de her 3 yetişkinden 1’inden fazlası bu tür sağlık hizmetlerine başvurdu ve toplamda ceplerinden 40 milyar dolar harcadı.

Ancak kişinin nefesine odaklanarak veya dikkatini toplaması için “om” nun giriş ve çıkışlarını öğrenmesi için satın alabileceği dersler, kitaplar veya CD’leri bir yana bırakırsak, meditasyon uygulaması ücretsizdir.

Basit bir şey net görünüyor: Hoşunuza giden bir meditasyon türü bulun. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde nörobilim ve meditasyon araştırmacısı Richard Davidson, “Gerçekten önemli olan şey” diyor, “Bir kişinin rahat edeceği belirli bir [meditasyon] tarzı bulması ve böylece uygulamaya devam etmesidir.

” Bazı stiller, uygulayıcıları bir nesneye veya mantraya odaklanmaları için eğitir; diğerleri olumlu duyguları öne çıkarır, diğerleri uygulayıcıların ortaya çıkan düşünceleri yargılamak yerine, sadece kabul etmek ve bunlara takılı kalmamasını sağlamaya çalışmaktadır.

Görünüşe göre daha fazla meditasyon daha güçlü etkiler sunuyor; Davidson‘un yaşamları boyunca on binlerce saat pratik yapmış keşişler üzerine yaptığı araştırma, beyinlerinin işleyişini ve yapısını değiştirmeyi başardıklarını ortaya koymaktadır. Faydaların daha az zaman ayırmakla da – belki günde 20 ila 40 dakika arasında- elde edilebileceğini belirtiyor.

Tüm doktorlar meditasyonun erdemlerini bir tedavi olarak değerlendirmedi, henüz yapmaları da gerekmiyor. Tıp pratisyenlerinin inandıkları çalışmalar hala erken aşamalarda.

Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri ve davranış bilimleri bölümünde meditasyon araştırmacısı ve klinik Doçent Jeffrey Greeson, Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’nin, ihtiyaç duyulan araştırmaları daha büyük katılımcı örnekleri ve sağlam çalışma tasarımıyla finanse etmeye başladığını belirtiyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde sonuçların ortaya çıkmaya başlayacağı tahmininde bulunuyor.

Meditasyon sosyal Hayatınızı Canlandırır