Meditasyon, Sindirim Sistemini Düzenler, Kabızlığı Önler

Meditasyon, duygusal özgürlüktür.

0
79

Sindirim Sistemini Düzenler Kabızlığı Önler

The New York Times

Sindirim Sistemini Düzenler Kabızlığı Önler, The New York Times’dan Richard Patterson Son araştırmalar, meditasyonun kalp için iyi olabileceğini ileri sürüyor.

Julia Banks neredeyse 70 yaşındayken transendental meditasyona başladı. Arterleri tıkanmıştı, yüksek tansiyona sahipti ve vücudunun orta kısmında çok fazla kilosu vardı ve meditasyonun faydalarını test eden bir klinik araştırmaya katıldı.

Şimdi Milwaukee’li 79 yaşındaki Bayan Banks, “kendim için biraz zaman” dediği şeyi bir kenara bırakarak günde iki kez, 20’şer dakika meditasyon yapıyor.

Ciddi bir kalp krizinden, koroner arter baypas ameliyatı geçirdikten ve uzun bir süre hastanede kaldıktan sonra hayatta kalan Bayan Banks “Asla ayıracak vaktiniz olduğunu düşünmezsiniz, ancak bu zamanı kendinize ayırırsınız ve ihtiyacınız olan rahatlamayı alırsınız” diyor.

“Aklınızda bir şeyler var, sadece onu silip meditasyon yapın ve kendinizi kendi hayatınızda daha ince bulursunuz” dedi. “Var olduğunu düşündüğün sorunların aslında olmadığını keşfediyorsun – bunlar sadece odaklandığın şeylerdi.”

Zihinsel rahatlamanın gerçek fizyolojik yararları olabilir mi? Çalışma, Bayan Banks için öyle olabileceğini gösteriyor. Tansiyonunu kontrol altına aldı, yine de bunun için ilaç alıyor ve yaklaşık 35 kilo verdi.

Sindirim Sistemini Düzenler Kabızlığı Önler, Çalışmadan elde edilen sonuçlar bu hafta Orlando, Florida’daki bir Amerikan Kalp Derneği toplantısında sunuldu. Bunlar, transandantal meditasyonun, koroner arter hastalığı olan Bayan Banks gibi yüksek riskli insanlar için gerçek terapötik değere sahip olabileceğini ileri sürüyor.

Araştırmacılar, ortalama beş yıl boyunca yaklaşık 200 hastayı izledikten sonra, meditasyon yapan yüksek riskli hastaların, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı hakkında eğitim verilen bir grup benzer hasta ile karşılaştırıldığında tüm nedenlerden kalp krizi, felç ve ölüm riskini kabaca yarı yarıya azalttığını söyledi.

Meditasyon yapan yaklaşık 100 hasta arasında 20 kalp krizi, felç ve ölüm mevcuttu; karşılaştırma grubunda 32 kişi vardı. Meditasyon yapanlar daha uzun süre hastalıksız kalma eğilimindeydiler ve ayrıca sistolik tansiyonlarını ortalama beş milimetre düşürdüler.

Sonuçları sunan, Iowa, Fairfield’deki Maharishi Yönetim Üniversitesi’nde yerleşik bir araştırma enstitüsü olan Doğal Tıp ve Önlem Enstitüsü’nün yöneticisi Dr. Robert Schneider, “tansiyonda önemli bir düşüş bulduk- bu muhtemelen önemli bir mediyatördü” dedi. Çalışma, enstitü ile iş birliği içinde Milwaukee’deki Wisconsin Sağlık Okulu’nda gerçekleştirildi.

Çoğunluğu aşırı kilolu veya obez olan yüksek riskli Milwaukee sakinleri üzerine yapılan önceki bir araştırma, geleneksel ilaçlarla birlikte transandantal meditasyonun da tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu..

Araştırmaya katılanların çoğunun sadece lise eğitimi vardı, yaklaşık yüzde 40’ı sigara kullanıyordu ve yaklaşık yarısı yılda 10.000 dolardan az gelire sahipti.

Dr. Schneider, katılımcıların meditasyonun öğrenilmesi ve uygulanmasını kolay bulduklarını söyledi.

“Neyse ki, belirli bir eğitim gerektirmiyor ve yaşam tarzı felsefesi veya inançlarıyla çatışmıyor; zihin ve vücudun derinlemesine dinlenmesi için basit bir teknik” dedi ve tekniğin “vücudun kendi kendini onarma ve homeostatik mekanizmasını sıfırlamaya yardımcı olduğuna” inandığını da ekledi.

Schneider, meditasyonun diğer yararlarının, beyinde kortizol gibi stres hormonlarını kesen ve ateroskleroz ile ilişkili iltihaplanma süreçlerini azaltan değişikliklere neden olabilecek stres düşüşünden kaynaklanabileceğini söyledi.

Sindirim Sistemini Düzenler Kabızlığı Önler, Wisconsin Sağlık Okulu’nda klinik araştırma dekan yardımcısı Theodore Kotchen “kardiyovasküler hastalığa neden olan stres hakkında ne biliyoruz?”  dedi.

“Hormonlar, nöral hormonlar, kortizol, katekolaminler – tamamı stres halinde yükselme eğilimindedir. Bir şekilde kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunabilirler mi? Meditasyonla birlikte bu hormonların azalması, hastalıkta azalmaya katkıda bulunabilir mi? Sadece tahminde bulunabiliriz.”

The American Journal of Hypertension’da yayınlanan  meditasyona odaklanan bir diğer yeni çalışma, genç ve sağlıklı bir popülasyona odaklandı. Stresli üniversite öğrencilerinin T.M. yoluyla ruh hallerini iyileştirdiğini ve hipertansiyon riski taşıyanların tansiyonunu düşürdüğünü buldu.

Dr. Schneider, Washington’daki Amerikan Üniversitesinde yürütülen ve bir meditasyon grubuna veya bekleme listesine rastgele atanan 298 öğrenciyi içeren bu çalışmaya katıldı.

Hipertansiyon riski taşıyan ve meditasyon yapan öğrenciler, sistolik tansiyonu 6,3 milimetre cıva ve diyastolik tansiyonu ortalama 4 milimetre cıva düşürdü.

KAYNAK MAKALE

Pleiades