Meditasyon, Yüksek Tansiyonu İndirir, Kan Basıncınızı Normale Döndürür.

Kendinizi Keşfetmek Sizi Özgür KIlar !

0
138

Meditasyon Gençlerin Tansiyonuna Yardımcı Olur

USA TODAY

Yayın tarihi 4/2/2004 08:21 Güncellenme 4/2/2004 08:28

ATLANTA (AP) — Georgia Tıp Koleji tarafından yapılan bir çalışma, her gün 15 dakika yapılan iki meditasyon seansının- biri evde, diğeri okulda- genç öğrencilerin tansiyonlarını dört ay boyunca düşürmelerine yardımcı olduğunu buldu. Araştırmacılar, meditasyon seansları bittikten sonra gençlerin tansiyonlarının dört ay boyunca düşmeye devam ettiğini söyledi.

Nick Fitts, çalışmadan faydalanan bir lise son sınıf öğrencisiydi. Araştırmaya katılırken, Fitts’in aklında çok şey vardı- iki iş, arabasızlık ve annesiyle kötü ilişkiler.

Şarkı, grup ve junior ROTC ile aktif olmasına rağmen, stres kendisini hipertansiyon geliştirme riskine sokacak kadar tansiyonunu yükseltti.

Kolej yetkilileri Fitts’ten meditasyonun tansiyonu düşürüp düşürmeyeceğiyle ilgili bir çalışmaya katılmasını istediğinde, çıldırdıklarını düşündü. Ama konu, onun aklına girmekti.

Fitts, programın ona yardımcı olduğunu söylüyor. Şu anda Aiken’deki Güney Carolina Üniversitesi’nde hemşirelik öğrencisi olan Fitts, “meditasyon beni sakinleştiriyor ve işler hakkında daha iyi düşünmeme yardımcı oluyor” dedi.

Araştırmacılar 5.000 öğrenciyi taradı ve 156’sının Fitts’e benzer tansiyon seviyelerine sahip olduklarını buldu. Bu grubun yarısı meditasyon seansı aldı, diğer yarısı ise kontrol grubu sağlık eğitimi sınıflarına yerleştirildi. Tüm öğrenciler 24 saat boyunca tansiyon ölçer taktılar.

American Journal of Hypertension’da yapılan çalışmaya göre kontrol grubundakilerin tansiyonunda herhangi bir azalma olmadı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, dört yetişkinden birinde kalp krizi ve felç için bir risk faktörü olan hipertansiyon bulunuyor ve sağlık yetkilileri, normalden yüksek tansiyonu olan gençlerin, büyüdüklerinde kronik hastalığı geliştirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.

Tıp fakültesinde fizyolog olan, çalışmanın baş yazarı Vernon Barnes, “artık bir yetişkin hastalığı olarak görülmüyor” dedi.

Atlanta’daki Morehouse Tıp Fakültesi Kardiyoloji Şefi Dr. Elizabeth Ofili, meditasyonun tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilecek birkaç şeyden- sağlıklı beslenme, egzersiz ve hatta ilaç dahil- sadece biri olduğunu söyledi.

İnsanların düzenli olarak tansiyonlarını kontrol ettirmeleri gerektiğini söyledi: “Tansiyon riskinin farkında olmak için asla erken değildir.”

Barnes, tansiyonlarının düşmesine ilave olarak, meditasyon yapan öğrencilerin devamsızlık, okul kural ihlalleri ve uzaklaştırma oranlarının kontrol grubundakilere göre daha düşük olduğunu ifade etti.

Barnes, “eğitimciler için dikkate değer- meditasyon, okullarda stresi azaltmak için bir program olarak ders programına dahil edilebilir,” dedi.

Fitts artık her sabah 45 dakika boyunca meditasyon yaptığını söyledi. “Kendimle barışığım” dedi.

KAYNAK MAKALE